Byggsanktionsavgift togs ut av bostadsrättsförening i stället för bostadsrättshavare
Högsta domstolen, HD, har i ett aktuellt avgörande prövat om en byggsanktionsavgift kan tas ut av en bostadsrättsförening när det är en enskild bostadsrättshavare som har utfört en åtgärd utan startbesked.
I det aktuella fallet hade det gjorts en öppning i väggen mellan två rum, vilket innebar att en bärande vägg hade avväxlats. Åtgärden hade utförts av en bostadsrättshavare i en lägenhet i ett flerbostadshus. Bostadshuset ägdes av en bostadsrättsförening.
Någon anmälan till byggnadsnämnden hade inte gjorts och något startbesked fanns därför inte. Åtgärden hade fått godkännande i förväg av bostadsrättsföreningens styrelse, som inte hade ställt som villkor att ett startbesked skulle finnas innan arbetet påbörjades.
Domstolen betonade att det yttersta ansvaret för byggnader och för de boendes säkerhet och hälsa ligger på fastighetsägaren. Därför bör utgångspunkten vara att en byggsanktionsavgift kan riktas mot fastighetsägaren när överträdelsen rör byggnadens tekniska egenskaper, oavsett vem som har utfört åtgärden. Enligt bostadsrättslagen är det dessutom bostadsrättsföreningen som har huvudansvaret för byggnadens skick, medan ansvaret för lägenheterna delas mellan föreningen och varje bostadsrättshavare.
Eftersom åtgärden innebar ett ingrepp i byggnadens bärande konstruktion ansåg HD att det var korrekt att ta ut avgiften av bostadsrättsföreningen. Mot bakgrund av att föreningen hade godkänt åtgärden och inte vidtagit några åtgärder för att förhindra överträdelsen, fann domstolen inte några skäl att sätta ned avgiften eller inte ta ut någon avgift.
HD 2026-02-25 mål nr P 6066-24 (på Högsta domstolens webbplats)
Hjälpte informationen dig?
Bra att informationen hjälpte dig! Berätta gärna vad du tyckte var bra. Max 500 tecken. Observera att du inte får något svar.
Beskriv så tydligt som möjligt varför sidan inte hjälpte dig. Max 500 tecken. Observera att du inte får något svar.