På Boverket.se används cookies för att webbplatsens funktioner ska visas korrekt. Klicka på "Jag förstår-knappen" för att acceptera att cookies används. Läs mer om Cookies

Gå till sidans meny Gå till sidans innehåll

Vilka krav i 2 kap kan man göra avsteg ifrån vid tidsbegränsat bygglov?

Avsteg kan göras från alla krav i 2 kap. Dock bör det aldrig komma i fråga att göra avsteg från de krav som gäller människors hälsa och säkerhet (till exempel 2 kap 5 § 1 och 5, 6 § 2). Vid tidsbegränsat bygglov ska en allmän lämplighetsbedömning göras. Det innebär att om tidsbegränsat bygglov ges så har kommunen bedömt att platsen är lämplig för åtgärden. Platser som är farliga för människors liv och hälsa bör alltså inte användas för tillfälliga anläggningsboenden.