På Boverket.se används cookies för att webbplatsens funktioner ska visas korrekt. Klicka på "Jag förstår-knappen" för att acceptera att cookies används. Läs mer om Cookies

Från den 12 maj 2021 fungerar inte vår webbplats med din nuvarande webbläsare Internet Explorer. Uppgradera till en nyare webbläsare för att använda vår webbplats. Läs mer på sidan Rekommenderade webbläsare.

Gå till sidans meny Gå till sidans innehåll

Bör byggreglerna ändras för att öka användningen av förnybara energikällor i bebyggelsen?

- EU-direktivet om främjande av användning av energi från förnybara energikällor, artikel 13.4

Utgivningsår:
2011
Antal sidor:
44
ISBN (tryck):
978-91-86827-90-8
ISBN (PDF):
978-91-86827-91-5
Rapport:
2011:34

Riksdagen har på förslag från regeringen beslutat att andelen energi från förnybara energikällor ska vara minst 50 procent av den totala energianvändningen år 2020.

I juni 2010 gav regeringen Boverket och Energimyndigheten i uppdrag att lämna förslag till genomförande av artikel 13 punkterna 3-6 i direktivet. Uppdraget har delats i tre delar och detta uppdrag är en avrapportering av genomförande av artikel 13.4, behov och lämplighet att ändra byggreglerna för att främja att mer förnybar energi används.

Tillbaka till toppen