På Boverket.se används cookies för att webbplatsens funktioner ska visas korrekt. Klicka på "Jag förstår-knappen" för att acceptera att cookies används. Läs mer om Cookies

Gå till sidans meny Gå till sidans innehåll

Kan ett tillfälligt anläggningsboende byggas i en bullerstörd miljö?

I en bygglovsprövning av ett tillfälligt anläggningsboende ska det prövas om boendet uppfyller kraven i 2 kap 5 § 1, 4 samt 2 kap 6 a §, om det ska byggas utanför detaljplan. En lämplighetsprövning utifrån dessa krav ska göras, det finns inga särskilda regler för tillfälligt anläggningsboenden utan samma regler gäller som för andra verksamheter för tillfällig vistelse.

Tillbaka till toppen