Start / Miljö / Mål för miljön / God bebyggd miljö / delmål 5 Avfall

Avfall

Delmålet består av flera olika mål, och vissa bedöms lättare att nå än andra. För att hela målet ska kunna nås i tid krävs att ytterligare kraftfulla åtgärder sätts in.

Delmål 5 inom God bebyggd miljö

Den totala mängden genererat avfall skall inte öka och
den resurs som avfall utgör skall tas till vara i så hög grad som möjligt samtidigt som påverkan på och risker för hälsa och miljö minimeras. Särskilt gäller att:

  • Mängden deponerat avfall exklusive gruvavfall skall minska
    med minst 50 procent till år 2005 räknat från 1994 års nivå.
  • Senast år 2010 skall minst 50 procent av hushållsavfallet
    återvinnas genom materialåtervinning, inklusive biologisk
    behandling.
  • Senast år 2010 skall minst 35 procent av matavfallet från
    hushåll, restauranger, storkök och butiker återvinnas
    genom biologisk behandling. Målet avser källsorterat matavfall
    till såväl hemkompostering som central behandling.
  • Senast år 2010 skall matavfall och därmed jämförligt avfall
    från livsmedelsindustrier m.m. återvinnas genom biologisk
    behandling. Målet avser sådant avfall som förekommer
    utan att vara blandat med annat avfall och är av en sådan
    kvalitet att det är lämpligt att efter behandling återföra till
    växtodling.
  • Senast år 2015 skall minst 60 procent av fosforföreningarna
    i avlopp återföras till produktiv mark, varav minst hälften
    bör återföras till åkermark.

vi är bra på återvinning av material från hushållen

Möjligheterna att nå delmålet sklijer sig mellan dess olika delar. Mindre avfall deponeras och materialåtervinningen av hushållsavfall har ökat i linje med delmålet. Även delen om att matavfall från livsmedelsindustrin ska återvinnas bedöms kunna nås, i och med att det bland annat används som djurfoder.

men Det är svårare att återvinna hushållens matavfall

Det blir svårt att uppnå målet om återvinning av matavfall från hushåll och andra källor. En osäkerhet kring omfattningen av kommunernas renhållningsansvar gör att deras intresse för att bygga ut den biologiska behandlingen kan minska. Målet om återföring av fosfor blir också svårt att nå, även om återföringen har ökat den senaste tiden till följd av bland annat dyrare konstgödsel.

svårt att minska avfallet, men det kan gå

Svårast är troligen att stoppa ökningen av den totala mängden avfall. Sammantaget bedöms dock delmålet vara möjligt att nå om ytterligare kraftfulla åtgärder sätts in.

 

Naturvårdsverket har huvudansvar för avfallsfrågorna i Sverige. Kontaktperson för avfallsdelmålet är Catarina Östlund. Följ länken till höger för att komma till Naturvårdsverkets information om avfallsdelmålet.

?
Lägg till denna sida
Hantera mina genvägar

Relaterad information

Tyck till

Vi vill gärna veta vad du tycker om denna webbsida!