Start / ... / Kommer jag att få förlängt förtroende även efter införandet av de nya reglerna?

Kommer jag att få förlängt förtroende även efter införandet av de nya reglerna?

Jag har idag riksbehörighet E, utfärdat av SITAC. Min utbildning är byggteknisk yrkesskola modell c:a 1978 (2 år). Jag tentade och klarade densamma för N-behörigheten, men fick då givetvis bara E-behörigheten på grund av utbildningslängden.
Jag har mångårig vana av yrkesarbete inom bygg (hela mitt verksamma liv hittills) samt de senaste 20 åren även projektering, arbetsledning mm, samt erfarenhet som kval.ansv.
Kommer jag att få förlängt förtroende även efter införandet av de nya reglerna?
Om inte, vad händer med de pågående uppdragen jag har som kval.ansv som ej är avslutade innan regeländringen?


Svar: I Boverkets förslag till föreskrifter (BFS 2011:14, KA 4) gör vi det möjligt för personer med minst tio års erfarenhet av praktiskt arbete att bli kontrollansvariga, även om de inte har den formella teoretiska utbildningen (4 §). Kontakta ditt certifieringsorgan för att få närmare information.

Den som har certifikat som kvalitetsansvarig enligt äldre regler har rätt att fortsätta som kvalitetsansvarig och avsluta de ärenden som har påbörjats före den 2 maj 2011. Det framgår av övergångsbestämmelserna till Boverkets föreskrifter. 
?
Lägg till denna sida
Hantera mina genvägar