Start / Bygga & förvalta / Drift och förvaltning / Förbättringskrav på befintliga skidliftar

Förbättringskrav på befintliga skidliftar

Sedan 2008 ställs nya säkerhetskrav på svenska hissar, skidliftar och linbanor. Bland de förbättringskrav som ställs på vissa befintliga hissar och linbaneanläggningar ingår en rad nyheter.

 ågärder för att minska olyckor

Alla befintliga linbanor (stolliftar, gondolbanor och kabinbanor) ska från och med den 31 december år 2008 vara utförda så att de ger ett tillfredsställande skydd vid oavsiktlig backgång. Bakgrunden är en olycka med en stollift där växellådan havererade och stolarna med passagerare åkte baklänges innan liften kunde bromsas manuellt.
 
Krav ställs på att befintliga linbanor och släpliftar ska från och med den 31december 2008 vara så utförda att de ger ett tillfredsställande skydd vid haveri på driv- eller vändskivornas lagringar. Släpliftar med låg linföring och en motoreffekt av högst 7 kW är undantagna. Bakgrunden är olyckor och incidenter där skivornas lager har havererat. 

?
Lägg till denna sida
Hantera mina genvägar

Tyck till

Vi vill gärna veta vad du tycker om denna webbsida!